Grow Your Own Vegetables (8-11)
Outstanding of the Day & State Fair Qualifier: Haley Cox
Makeover My Space (11-13)
Outstanding of the Day & State Fair Qualifier: Becca Seger
Honorable Mention & State Fair Alternate: Lauren Stangel
Rockets Away (Solid Fuel)
Outstanding of the Day: Dylan Shaffer
State Fair Qualifier: Dylan Shaffer
Science Fun with Kitchen Chemistry
State Fair Qualifier: Ashley Roush
State Fair Alternate: Meredith Klein
Outstanding of the Day: Ashley Roush
Honorable Mention: Meredith Klein
From Airedales to Zebras
Outstanding of the Day: Ashlee Hess
Honorable Mention: Abraham Schmieshing
State Fair Qualifier: Ashlee Hess
Tractor 2, Tractor Operations
Outstanding of the Day: Casey Delaet
State Fair Qualifier: Casey Delaet
Family History Treasure Hunt, 1st Year
Outstanding of the Day: Abby Burkett
State Fair Qualifier: Abby Burkett
You’re the Athlete
Outstanding of the Day: Brianna Fitzgerald
Honorable Mention: Brianna Holtzapple
State Fair Qualifier (8-13): Brianna Fitzgerald
State Fair Alternate (8-13): Brianna Holtzapple
Drug and Alcohol Abuse, Junior
Outstanding of the Day: Danielle Stephenson
State Fair Qualifier: Danielle Stephenson
Fishing for the Beginner
Outstanding of the Day & State Fair Qualifier: Bruce Jones
State Fair Alternate: Levi Delaet
Honorable Mention: Levi Delaet
Beekeeping, Junior
Outstanding of the Day and State Fair Qualifier: Anna Henry
Beekeeping, Senior
Outstanding of the Day and State Fair Qualifier: Luke Bohman
How Does Your Garden Grow (8-13)
Outstanding of the Day & State Fair Qualifier: Saige Hoying
Flower Gardening, Senior
Honorable Mention: Glen Schulze
Self-Determined, Natural Resources
Outstanding of the Day & State Qualifier: Donald (Blaine) Simpson
Honorable Mention and Alternate State Fair Qualifier: Aaron Simpson
Archery
Outstanding of the Day: Briana Fanaff
Honorable Mention: Jessie Abke
Junior State Fair Qualifier: Jessie Abke
Junior Alternate State Fair Qualifier: Noah Barr
Senior State Fair Qualifier: Briana Fanaff
Safe Use of Guns
Outstanding of the Day & State Fair Qualifier: Aaron Simpson
Honorable Mention & Alternate State Fair Qualifier: Donald (Blaine) Simpson
Basic Archery
Outstanding of the Day: Aaron Simpson, Donald Simpson
Honorable Mention: Maddox Shutte, Wes Vondenhuevel
State Fair Qualifier: Aaron Simpson
Alternate State Fair Qualifier: Donald Simpson
You and Your Dog
Outstanding of the Day: Jenna Allen
Honorable Mention: Marcus Allen
State Fair Qualifier (8-10): Marcus Allen
State Fair Qualifier (14-18): Jenna Allen
Guinea Pig
Outstanding of the Day & State Fair Qualifier: Jadelyn Umbaugh
Why Trees Matter
Outstanding of the Day & State Fair Qualifier: Gage Fitzgerald
Rockets Away (2 Liters Bottles)
Outstanding of the Day & State Fair Qualifier: Carson Brown
Honorable Mention: Gabriel Stangel
Trapping Muskrats in Ohio
Outstanding of the Day & State Fair Qualifier: Wyatt Jacobs
Honorable Mention & Alternate State Fair Qualifier: Ethan King
Cat 1-Purrrrrrfect Pals
Outstanding of the Day & State Fair Qualifier: Leanne York
Honorable Mention: Anna Henry
Best Overall Vegetable Gardening Award
Haley Cox
Self-Determined State Fair Recipients Junior
State Fair Qualifier: Max Schmeising
State Fair Alternate: Chloe Weigandt
Self-Determined State Fair Recipients Senior
State Fair Qualifier: Joe Ballas
State Fair Alternate: Ethan Knouff
Investigating Electricity
Outstanding of the Day & State Fair Qualifier: Alexander Crist
Robotics 1 w/LEGO EV3
Outstanding of the Day & State Fair Qualifier: Samantha Fullder
Magic of Electricity
Honorable Mention: Courtney Delaney
Robotics 2 EV3N More
Outstanding of the Day & State Fair Qualifier: Donavan Brown
Arcs & Sparks
Outstanding of the Day & State Fair Qualifier: Nathan Stangel
Shotgun
Outstanding of the Day: Kyle Low
Honorable Mention: Tyler Carity
Junior State Fair Qualifier: Kyle Low
Senior State Fair Qualifier: Morgan Wemmer
Senior State Fair Alternate Qualifier: Tyler Carity
Rifle
Outstanding of the Day: Emma Keykens
Honorable Mention: Aaron & Donald Simpson
Junior State Fair Qualifier: Emma Keykens
Junior State Fair Alternate: Donald Simpson
Senior State Fair Qualifier: Hayley Supinger
Cat 2-Climbing Up
Outstanding of the Day & State Fair Qualifier (11-13): Elise Bell
Honorable Mention: Samantha Gratz
Cat 3-Leaping Forward
Outstanding of the Day & State Fair Qualifier (8-18): Mallory Goodwin
Explore the Outdoors
Outstanding of the Day & State Fair Qualifier: Gage Fitzgerald
Honorable Mention & State Fair Alternate: Alex Kellersmith
Shooting Sports Living History
Outstanding of the Day & Junior State Fair Qualifier: Aaron Simpson
Honorable Mention & Junior State Fair Alternate: Donald Simpson
Shooting Sports Hunting Wildlife
Outstanding of the Day & Junior State Fair Qualifier: Donald Simpson
Honorable Mention & State Fair Alternate: Aaron Simpson
Camp Counseling
Outstanding of the Day & State Fair Qualifier: Madison Yarkusky
Honorable Mention & State Fair Alternate: Allie Voisard
Pet Rabbit
Outstanding of the Day & State Fair Qualifier (8-10): Haley Cox
Honorable Mention & State Fair Alternate (8-10): Samantha Quinlisk
Not Just Knots, Senior
Outstanding of the Day & State Fair Qualifier: Amber Buehler
Finding Your Voice
Outstanding of the Day & State Fair Qualifier: Kieran Yarkosky
Not Just Knots, Junior
Outstanding of the Day & State Fair Qualifier: Adam Ballas
Honorable Mention & State Fair Alternate: Andrew Butler
Bicycling for fun, Level 1
Outstanding of the Day & State Fair Qualifier: Meredith Klein
Home Away from Home (16-18)
Outstanding of the Day & State Fair Qualifier: Julie May
Honorable Mention & State Fair Alternate: Kayla Moore
Pocket Pals
Outstanding of the Day & State Fair Qualifier: Jolene Moore
Reptiles & Amphibians
Outstanding of the Day & State Fair Qualifier: Jolene Moore
Makeover My Space (14-18)
Outstanding of the Day & State Fair Qualifier: Faith Butler
Keeping Fit, Senior
Honorable Mention: Kayla Moore
Teaming with Insects, Level 2
Honorable Mention: Katelynn Rockwood
Drug & Alcohol Abuse, Senior
Outstanding of the Day: Kayla Moore
Self-Determined Other
Junior-Outstanding of the Day: Max Schmeising
Junior-Honorable Mention: Rylie Clune
Senior- Outstanding of the Day: Jue Ballas
Senior- Honorable Mention: Ethan Knouff
Discovering 4-H
Outstanding of the Day: Eliza Gariety
Am I Ready to Work
Outstanding of the Day: Madison Yarkosky
Electric Radio Controlled Vehicles, Junior
Outstanding of the Day: Ben Goettemoeller
Computers, Senior
Outstanding of the Day: Ethan Knouff
Honorable Mention: Katherine Gothberg
Grow Your Own Vegetables (12-14)
Honorable Mention: Megan Elliot
Miniature Gardens, Junior
Outstanding of the Day: Chloe Weigandt
Honorable Mention: Myla Cox
Science Fun with Flight
Honorable Mention: Lucas Jacobs
Wired for Power
Outstanding of the Day: Andrew Moore
Natural Resources Award
Luke Bohman
Overall Best Electricity Project
Donovan Brown
ATV Safety
Outstanding of the Day: Carleigh Ross
Honorable Mention: Andrew Moore
Lawn Care/Tractor, Senior
Honorable Mention: Andrew Moore
Computers, Junior
Outstanding of the Day: Gus Gothberg
First Aid Action, Junior
Honorable Mention: Cole Butler
Model Railroading, Junior
Honorable Mention: Tyler Yarkosky
Best Overall Flower Gardening Award
Saige Hoying
Adventures in Home Living (8-10)
Outstanding of the Day & State Fair Qualifier: Makena Hoying
Honorable Mention & State Fair Alternate: Saige Hoying
The Laundry Project (8-10)
Outstanding of the Day & State Fair Qualifier: Eliza Gariety
Self-Determined, Babysitting
Outstanding of the Day & State Fair Qualifier: Emma Delaet
Honorable Mention & State Fair Alternate: Shia Akers
Family History Treasure Hunt, 3-plus years
Outstanding of the Day & State Fair Qualifier: Dailyn Shaffer
Family History Treasure Hunt, second year
Outstanding of the Day & State Fair Qualifier: Shia Akers
Honorable Mention & State Fair Alternate: Emily Guinther