Shelby County Junior Fair Dairy Show


Dairy cattle

Ayrshire

Intermediate Heifer Calf born 12-1-15 to 2-29-16

First Place: Lane Greiwe

Senior Heifer Calf born 9-1-15 through 11-30-15

First Place: Blake Greiwe

Junior Yearling Heifer born 3-1-15 through 5-31-15

First Place: Trevor Greiwe

Overall Champion and Reserve Champion Ayrshire

Grand: Trevor Greiwe

Reserve: Lane Greiwe

Brown Swiss

Summer Yearling born 6-1-15 through 8-31-15

First Place: Madelyn Topp

Second Place: Austin Borchers

Overall Champion and Reserve Champion: Brown Swiss

Grand: Madelyn Topp

Reserve: Austin Borchers

Guernsey

Junior Heifer Calf born after 3-1-16 and at least 4 months old

First Place: Isiah Curl

Second Place: Tristen Stangel

Third Place: Amber Stangel

Fourth Place: Lena Stangel

Summer Yearling Heifer born 6-1-15 through 8-31-15

First Place: Lena Stangel

Second Place: Tristin Stangel

Junior Yearling Heifer born 3-1-15 through 5-31-15

First Place: Patrick Curl

Second Place: Amber Stangel

Guernsey: Senior Yearling Heifer born 9-1-14 through 11-30-14

First Place: William Curl

Overall Champion and Reserve Champion: Guernsey

Grand: William Curl

Reserve: Isiah Curl

Holstein

Junior Heifer Calf born after 3-1-16 and at least 4 months old

First Place: Aubree Topp

Second Place: Madelyn Topp

Third Place: Elizabeth Pestke

Holstein: Intermediate Heifer Calf born 12-1-15 through 2-29-16

First Place: Jessica Colby

Second Place: Logan Hollenbacher

Third Place: Brady McCumons

Fourth Place: Jacob Borchers

Fifth Place: Samuel Watercutter

Holstein: Senior Heifer Calf born 9-1-15 through 11-30-15

First Place: Allison McCumons

Second Place: Olivia Maurer

Third Place: Grace Maurer

Fourth Place: Luke Meyer

Fifth Place: Erik Berning

Holstein: Summer Yearling Heifer born 6-1-15 through 8-31-15

First Place: Austin Borchers

Second Place: Jessica Colby

Third Place: Austin Meyer

Holstein: Junior Yearling Heifer born 3-1-15 through 5-31-15

First Place: Madelyn Topp

Second Place: Nathan Watercutter

Holstein: Winter Yearling born 12-1-14 through 2-29-15

First Place: Keith Berning

Holstein: Senior Yearling Heifer born 9-1-14 through 11-30-14

First Place: Madelyn Topp

Second Place: Jessica Colby

Holstein: Junior 2 Year Old Female born 3-1-14 through 8-31-14

First Place: Allison McCumons

Holstein: Senior Cow 3 Year Old born 9-1-12 through 2-28-13

First Place: Madelyn Topp

Holstein: Cow 6 Year Old and over born prior to 9-1-10

First Place: Madelyn Topp

Second Place: Allison McCumons

Overall Champion and Reserve Champion: Holstein

Grand: Madelyn Topp

Reserve: Allison McCumons

Jersey

Junior Heifer Calf born after 3-1-16 and at least 4 months old

First Place: Meredith Hageman

Second Place: Lane Greiwe

Third Place: Rachel DeLoye

Intermediate Heifer Calf born 12-1-15 through 2-29-16

First Place: Trevor Bodenmiller

Second Place: Kinley Topp

Third Place: Lucy Siegel

Fourth Place: Allison McCumons

Fifth Place: Rachel DeLoye

Senior Heifer Calf born 9-1-15 through 11-30-15

First Place: Grace Hageman

Second Place: Jade Laux

Third Place: Brady McCumons

Fourth Place: Vivian Siegel

Fifth Place: Caleb Bodenmiller

Jersey: Summer Yearling Heifer born 6-1-15 through 8-31-15

First Place: Trevor Greiwe

Second Place: Keaton Topp

Third Place: Jade Laux

Fourth Place: Luke Berning

Fifth Place: Maxine Siegel

Junior Yearling Heifer born 3-1-15 through 5-31-15

First Place: Blake Greiwe

Winter Yearling born 12-1-14 through 2-29-15

First Place: Trevor Greiwe

Second Place: Lane Greiwe

Senior Yearling Heifer born 9-1-14 through 11-30-14

First Place: Garrett Hageman

Second Place: Allen DeLoye

Third Place: Spencer Bodenmiller

Overall Champion and Reserve Champion: Jersey

Grand: Trevor Greiwe (with Intermediate Calf)

Reserve: Blake Greiwe (with Junior Yearling)

comments powered by Disqus