Lady Cavs voted No. 1 seed


Staff report

The Lehman girls soccer team was voted the No. 1 seed for the upcoming Division 3 Sectional Tournament.

The Lady Cavs, 11-1-1, took a first-round bye and will play the winner of the Northeastern-National Trail game on Oct. 22 at home.

The tournament will begin on Oct. 18, with the better seeded team playing at home. That includes Anna, who will play that day at home against neighboring Botkins. The Lady Rockets are 11-2-2 and seeded No. 8.

• The Sidney High girls team was seeded No. 5 for the D-1 Sectional, which will begin next Tuesday. The Lady Jackets take on 11th-seeded Fairmont in the first round at Sidney at 7 p.m. The two teams met during the regular sdeason and the score ended up 1-1.

D-3 girls soccer pairings

Dayton 3 Sectional

Oct. 18

National Trail (4-7-2) at Northeastern (5-9-0)

Cincinnati Christian (5-9-0) at Miami East (5-5-4)

Oct. 22

NT-NE winner at Lehman (11-1-1)

ME-CC winner at Emmanuel Christian (1-6-0)

Finals — Oct. 26 at Eaton

Dayton 5 Sectional

Brookville (1-9-0) at Troy Christian (7-6-0)

Botkins (2-10-1) at Anna (11-2-2)

Oct. 22

TC-Brookville winner at Preble Shawnee (10-2-1)

Indian Lake (1-11-1) at Anna-Botkins winner

Finals — Oct. 25 at Monroe

D-1 girls soccer pairings

Dayton 3 Sectional

Franklin (3-9-1) at Beavercreek (10-2-2)

Fairmont (5-6-3) at Sidney (9-4-2)

Oct. 22

West Carrollton (2-15) at Beavercreek-Franklin winner

Xenis vs. Sidney-Fairmont winner at better seed


The Sidney boys soccer team was seeded ninth and draws a difficult first-round challenge, playing at No. 3 Centerville.

Sidney is 6-4-2 and Centerville 7-4-4.

• In D-3, Botkins is the No. 9 seed, Jackson Center No. 13 and Lehman No. 15.

Botkins took a first-round bye and will play the West Liberty-Northwestern winner at home on Oct. 20.

Jackson also took a first-round bye and will play either at Brookville or home against Dixie, who meet in the first round.

Lehman will take on 16th seed Greeneview at home on Monday in the first round, and the winner plays at No. 2-seeded Troy Christian in the semifinals.

D-1 boys soccer pairings

Dayton 3 Sectional

Wayne (2-8-2) at6 Xenia (9-5-0)

Sidney (6-4-2) at Centerville (7-4-4)

Oct. 22

Wayne-Xenia winner at Vandalia (7-4-2)

Belmont at Sidney-Centerville winner

Finals — Oct. 24 at Northmont

D-3 boys soccer pairings

Dayton 1 Sectional

Legacy Christian (4-9-1) at TV South (4-7-2)

Dixie (8-5-0) at Brookville (6-8-0)

Oct. 20

TVS-LC winner at Dayton Christian (12-2-1)

Brookville-Dixie winner vs. Jackson Center (8-5-1) at better seed

Dayton 2 Sectional

Tri-County North (1-12-0) at Yellow Springs (9-4-0)

Northwestern (7-5-2) at West Liberty-Salem (7-4-2)

Oct. 20

YS-TCN winner vs. West Milton (5-6-3) at better seed

WLS-NW winner at Botkins (9-4-1)

Finals — Oct. 24 at Bellbrook

Dayton 4 Sectional

Greeneview (5-9-0) at Lehman (5-8-1)

Oct. 20

Lehman-Greeneview winner at Troy Christian (12-1-1)

Southeastern (3-9-0) at Newton (8-5-1)

Finals — Oct. 24 at Sidney


comments powered by Disqus